Ben Tedavi Ücretleri     
ben tedavi merkezi

Ben Çeşitleri

Halk arasında ben olarak bilinsede bilimsel anlamda bir çok çeşidi bulunmaktadır. Tehlike arz eden, etmeyen yada fazla zaman kaybetmeden cerrahi müdahale gerektirecek anlamda ben çeşitleri olduğunu bilmeli sizin vücudunuzda yer alan problemi bir anlamda kendinizde teşhis etmelisiniz. Benler nasıl sınıflandırılır ve nelere dikkat etmek gereklidir.

 • Büyüklüğüne
 • Kabarıklık durumuna
 • Renklerine
 • Davranış şekillerine

Ben Çeşitleri

Sık Görülen Ben Çeşitleri Nelerdir?
Yaş durumuna göre değişen türde benler vardır. Örnek hemanjiom denilen damar beni bebeklerde oluşup zamanla önlem alınıp tedavisi gerçekleşmediğinde hızla büyümekte ve yer aldığı alanı kaplamaktadır. Normal benlerden çok farklı olup normal bir insanı dehşete düşürecek düzeyde büyüyebilmektedir. Merak edenler için http://www.hemanjiom.net adresinden resimlere ve bilgilere bakabilirler.

Ben Çeşitleri olarak daha çok Nevüs – Polip – Papül – Makul – Hemanjiom – aktinik Keratoz – Spider Anjioma gibi bir çok tür ve tıp dilinde sınıflandırılmış bilimsel çeşitleri mevcuttur.

Doğumsal ve Sonradan Olabilir
Yukarda hemanjiomdan bahsederken bebeklerde yani doğum esnasında oluştuğundan bahsettik bir çok ben çeşidi ise doğumdan sonra yada ilerleyen yaşlardada görülebilen çeşitler mevcuttur. Sonradan olanlar et benleri yada düz benler olarak görülmektedir.

90.838 views

317 yorum “Ben Çeşitleri ve Sınıflandırılışı”

 1. Zafer

  Sayın Hocalarım,
  Birkaç farklı hastanede nevus flammeus teşhisi konulan kafamın arka kısmında kızarıklık var. Lazerle tedavisinin yapılabildiğini duyduğum için Hacettepe Hastanesi’ne gittim. ‘Bizim lazerimiz bunu tedavi etmez.’ dendi.
  Sizin kurumunuzda bu kızarıklık giderilebiliyor mu?
  Kaç seans uygulanıyor ve seanslar arası süre ne kadardır?
  Şayet tedavi edilebilirse toplamda ne kadar ücret ödemem gerekir?
  Herhangi bir iz kalır mı?
  Kızarıklık tamamen mi giderilir, kısmen mi? Yani bakıldığında fark edilir mi?
  Aynı dedaviden uygulamışsanız resimlerini paylaşabilir misiniz?
  Göstereceğiniz ilgiye şimdiden teşekkürler…
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Nevüs flammeus da dokunun derinliğine göre değişik tip laserler uyguluyoruz. Ancak lekeyi görmemizde fayda var. İsterseniz 0532 4639682 numaralı telefona WhatsApp dan fotoğraf gönderebilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 2. gulsen

  Hocam benim sol omzumda ben gibi ama degil kirmizi birsey var et cikintisina benziyor kasiniyor baya.muayene olmustum enfeksiyon demislerdi ama hicbir tedavi uygulamadilar.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Tedavi vermediklerine göre ciddi bir enf yok demekki. 0532 4639682 numaralı telefona WhatsApp dan fotoğraf gönderebilirsiniz.Ne zamandan beri olduğunu da belirtin,daha doğru değerlendirelim
  Geçmiş olsun

 3. zelal

  4 aylık bir kızım var belinde kırmızı bir ben var bu normal mi kırmızı ben olabilir mi
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Damar beni veya hemangiom olabilir.0532 4639682 numaraya WhatsApp dan fotoğrafı mesaj atarsanız veya drseher@medicalart.com.tr ye fotoğraf gönderirseniz daha kesin bilgi verebiliriz.
  Geçmiş olsun

 4. nilcam

  Hocam merhaba benim sırtımda çıkıntılı halde koyu kahve rengi icinde 3 tane kücük nokta bulunan ben var ve kaşınıyo . Ne yapmaliyim ? Teşekkurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sizi rahatsız ediyorsa RF ile alabiliriz,şüpheli ise patolojide incelenmesi gerekir.

 5. guler

  Hamilelikten sonra boynum da beyaz et benleri çıktı bunun nedeni ve tedavisi için ne yapabilirim teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Et benlerini iz kalmadan RF ile alıyoruz.

 6. ssiinneemm

  Merhabalar ben daha önce yüzümdeki benleri aldırmıştım potolojiden temiz geldi çokk şükür.kızıma 5 yıl önce hamileyken 35 kilo almıştım boynumdaki et beni büyüdü ve öyle kaldı.sıkıntı varmıdır acab?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Medical Art Bakırköy Şb.Genel Cerrahi Uzmanı
  Kesin bir şey söylemek için görmek gerekir.Medical art cerrahi merkezinde ben muayenesi ücretsiz. Gelirseniz değerlendiririz,gerekirse biyopsi alarak beninizi ameliyatsız alırız.
  Geçmiş olsun

 7. Zeg

  İyi günler benim annemin sol elinin üzerinde 5 yıldır yeşil hafif kabarık bi leke var bir ay önce bana odun kırarken oraya tahta battı bu yüzden böyle dedi bende kenarından iğneyle biraz kurcaladım da çok fazla derine girmedim ufak bi bene göre baya bi kanadı şimdi acıyormuş bende korkuyorum kötü bişey olur mu diye bana yardımcı olur musunuz???
  Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip ne gerekiyorsa yapılabilir.

 8. Sila

  Ben benimi kendim kopardim.fakat yanlişlikla oldu.Bu ben tekrar eski halini alır mi???Umarim alir.çünkü böyle de pek iyi değil.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Beninizi kurcalamak doğru değil,eski halini alabilir,almayabilirde belli olmaz.

 9. yesim

  Merhaba 8 aylik gebe yim ve kalcamda siyah benler cikti boylari farkli esit degiller acaba gebe oldugum icin mi yoksa bir cilt sorunumu lutfen beni aydinlatirmisini.?
  Op Dr Altan Karan
  Gebelikten çıkmaz da gebelik beni büyütebilir, alabiliyoruz.

 10. Ömer

  hocam merhaba iki yaşında kızım var sol kolunun omuza yakın kisminda toplu iğne başı kadar ufak ve siyah bir ben var yakip ediyoruz 5 aydır çok az bir büyüme oldu tehlikeli midir ne yapmamızı önerirsiniz?
  Op Dr Atilla kaya
  Bu yaşta tehlikeli olma ihtimili yok diyecek kadar az ama yinede görmek lazım

Yorum Yapın

kambing