ben tedavi merkezi

Ben Çeşitleri

Halk arasında ben olarak bilinsede bilimsel anlamda bir çok çeşidi bulunmaktadır. Tehlike arz eden, etmeyen yada fazla zaman kaybetmeden cerrahi müdahale gerektirecek anlamda ben çeşitleri olduğunu bilmeli sizin vücudunuzda yer alan problemi bir anlamda kendinizde teşhis etmelisiniz. Benler nasıl sınıflandırılır ve nelere dikkat etmek gereklidir.

 • Büyüklüğüne
 • Kabarıklık durumuna
 • Renklerine
 • Davranış şekillerine

Ben Çeşitleri

Sık Görülen Ben Çeşitleri Nelerdir?
Yaş durumuna göre değişen türde benler vardır. Örnek hemanjiom denilen damar beni bebeklerde oluşup zamanla önlem alınıp tedavisi gerçekleşmediğinde hızla büyümekte ve yer aldığı alanı kaplamaktadır. Normal benlerden çok farklı olup normal bir insanı dehşete düşürecek düzeyde büyüyebilmektedir. Merak edenler için http://www.hemanjiom.net adresinden resimlere ve bilgilere bakabilirler.

Ben Çeşitleri olarak daha çok Nevüs – Polip – Papül – Makul – Hemanjiom – aktinik Keratoz – Spider Anjioma gibi bir çok tür ve tıp dilinde sınıflandırılmış bilimsel çeşitleri mevcuttur.

Doğumsal ve Sonradan Olabilir
Yukarda hemanjiomdan bahsederken bebeklerde yani doğum esnasında oluştuğundan bahsettik bir çok ben çeşidi ise doğumdan sonra yada ilerleyen yaşlardada görülebilen çeşitler mevcuttur. Sonradan olanlar et benleri yada düz benler olarak görülmektedir.

77.082 views

295 thoughts on “Ben Çeşitleri ve Sınıflandırılışı

 1. Rojin diyor ki:

  Kaşımın arasında sivilce çıkmıştı bnde sıktım daha sonra kurumaya yavaş yavaş iyileşiyodu fakat bugün sivilce kırmızı ve kurulugu gitmiş şiş bi durumda acaba et beninemi dönüşücekki lütfen cevap verebilirmisiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ödemden kaynaklanıyor olabilir.10-15 gün içinde düzelmezse ben oluşmuş olabilir

 2. Ali diyor ki:

  Hocam benim karnımda doğuştan bir ben var ama geçen gün oynarken bir parçası elime geldi şu an ben yolunmuş şekilde ama yarası duruyor ne yapmamı önerirsiniz bir zararı olur mu?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene ile değerlendirip gerekirse almak lazım.

 3. erhan diyor ki:

  Hocam kafamda alnimin ustunde sac dibinde doguctan 2cm kadar ben var ne yapmam gerekiyor hic doktor a bu konuda gitmedim yardimci olursaniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Resmini drnizam@medicalart.com.tr ye atarsanız daha doğru yorum yapabiliriz.

 4. Beyza diyor ki:

  Yüzümde et beni olmayan bir ben vardı sonra akşam sivilce çıkar gibi acımaya başladığını fark ettim ve sivilce sanıp sıktım. Notmal sivilcede ki gibi iltihap aktı ancak sonra biraz kanayıp tekrar kapandı ve şişti. Ditek benin üstünde olduğu için soruyorum et beninr dönüşmeye başlamış olabilir mi?
  Op.Dr.Altan KARAN
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 5. enes diyor ki:

  Göğsümde mercimek büyüklüğünde beyaz bir ben vardı, traş olurken jiletle kanattım, 1-2 damla kan aktı.Ne yapmam gerekiyor ? Yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Beninizi görmekte fayda var,muhtemelen alınmasını önereceğiz.

 6. semra sert diyor ki:

  Kizim 5 aylik ve yuzunde nohut buyukluyunde duzensiz ve kenari kirmizi seritli bir beni var.dogumsal bir ben.ne oldugunu ne yapacagimi bilmiyorum ama supheliyim de.sizce hastalik belirtisi ola bilirmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ medicalart.com.tr ye gönderirseniz değerlendirip bilgilendirebiliriz

 7. ebru diyor ki:

  18 aylık kızımın aniden elinde beliren kalem ucu kadar siyah ben farkettim. Yaklaşık 2 hafta sonra yanağına kulağına yakın bölgede kahverengi yine kalma ucu kadar ben cikti. Dr Vit ve Ferruh damla hergün kullanıyorum. Neden kaynaklı olabilir. Bu yaşlarda çıkması normaldir. Tesekkurler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  çocuk doktoru ile görüşmenizi öneririm

 8. Elif diyor ki:

  hocam benim koltuk altima yakin ten renginde bir ben var bu tehlikeli midir ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ben şüpheli ise alınıp patolojide muayene edilerek ne olduğu anlaşılabilir,aldırıp kurtulabilirsiniz.

 9. melda diyor ki:

  Hocam sorum şu benim yüzümde küçücük 5 tane kabarık olmayan cilde yapışık açık kahve ben var. Yorumlardan okuduğum üzere buharlaştırma ile tedavi ediliyormuş fakat ben 13 yaşındayım bu yaşta uygulanabilir mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her yaşta uygulanabilir

 10. sapmaz diyor ki:

  hocam 14 yaşındayım yüzümde kabarık olmayan , cilt ile aynı kabarıklıkta olan dümdüz 7 tane siyah ben var . tedavisi ne olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Buharlaştırma yöntemi ile tedavi olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>