ben tedavi merkezi

Ben Çeşitleri

Halk arasında ben olarak bilinsede bilimsel anlamda bir çok çeşidi bulunmaktadır. Tehlike arz eden, etmeyen yada fazla zaman kaybetmeden cerrahi müdahale gerektirecek anlamda ben çeşitleri olduğunu bilmeli sizin vücudunuzda yer alan problemi bir anlamda kendinizde teşhis etmelisiniz. Benler nasıl sınıflandırılır ve nelere dikkat etmek gereklidir.

 • Büyüklüğüne
 • Kabarıklık durumuna
 • Renklerine
 • Davranış şekillerine

Ben Çeşitleri

Sık Görülen Ben Çeşitleri Nelerdir?
Yaş durumuna göre değişen türde benler vardır. Örnek hemanjiom denilen damar beni bebeklerde oluşup zamanla önlem alınıp tedavisi gerçekleşmediğinde hızla büyümekte ve yer aldığı alanı kaplamaktadır. Normal benlerden çok farklı olup normal bir insanı dehşete düşürecek düzeyde büyüyebilmektedir. Merak edenler için http://www.hemanjiom.net adresinden resimlere ve bilgilere bakabilirler.

Ben Çeşitleri olarak daha çok Nevüs – Polip – Papül – Makul – Hemanjiom – aktinik Keratoz – Spider Anjioma gibi bir çok tür ve tıp dilinde sınıflandırılmış bilimsel çeşitleri mevcuttur.

Doğumsal ve Sonradan Olabilir
Yukarda hemanjiomdan bahsederken bebeklerde yani doğum esnasında oluştuğundan bahsettik bir çok ben çeşidi ise doğumdan sonra yada ilerleyen yaşlardada görülebilen çeşitler mevcuttur. Sonradan olanlar et benleri yada düz benler olarak görülmektedir.

85.070 views

307 yorum “Ben Çeşitleri ve Sınıflandırılışı”

 1. Rüya

  Merhabalar hocam benim sol kulagimin önünde siyah et beni gibi bir ben var Daha önceden hiç acimiyordu ama son bir kaç gündür dokununca hafiften bir acı oluyor. Sebebi Ne olabilir. Doktora gitmeli miyim yardimci olursanız çok sevinirim.
  Op Dr Altan Karan
  tedavi ettirseniz iyi olur

 2. Anonim

  Merhabalar, benim çok ufak çıkıntisi olmayan leke şeklinde bir benim var ama yuzumde olduğu icin rahatsizlik duyuyorum,burada genelde kabarik ve et benlerinden bahsetmissiniz benim benim de alinabilir mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bütün benler alınabilir,çok derin olmayan benlerde hemen hiç iz kalmaz.

 3. Gulcin dilek

  Merhabaa hocam bende ki ben et renginde ve sallantili bir sekilde bi aralar sisti ve kizardi ayriyetten morardi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Çok kolay ve iz bırakmadan RF ile alınabilir.

 4. Esra

  Ayrıca bu benler et şeklinde değil sadece deri üzerinde renk var. Cevaplarsanız çok memnun olurum
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Lazerle veya radyofrekans la buharlaştırma yöntemleriyle alıyoruz.Radyofrekans genellikle 1 seansta,laser 3-4 seansta bitebiliyor. bazen ek seansBazen çok minimal bir iz kalabilir ancak iz açısından ameliyatla almayla kıyaslanamaz.Bu izler kişiye göre değişebilir.İz kalmayacak bir yöntem henüz tesbit edilemedi.
  Geçmiş olsun

 5. Esra

  Merhaba hocam. Yüzümde doğuştan olmayan sonradan oluşan benler var. Çok büyük değiller ama ben aldırmak istiyorum iz kalır mı? Tedavisi Nasıl olur bilgi almak istedim. Yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Lazerle veya radyofrekans la buharlaştırma yöntemleriyle alıyoruz.Radyofrekans genellikle 1 seansta,laser 3-4 seansta bitebiliyor. bazen ek seansBazen çok minimal bir iz kalabilir ancak iz açısından ameliyatla almayla kıyaslanamaz.Bu izler kişiye göre değişebilir.İz kalmayacak bir yöntem henüz tesbit edilemedi.
  Geçmiş olsun

 6. Anonim

  Merhaba. Yüzümde doğuştan olmayan çok büyük olmayan sonradan oluşan benler var ama bunlar et halinde değil sadece derinin üzerinde renk şeklinde. Aldırmak istiyorum iz kalır mı? Tedavisi Nasıl olur öğrenmek istedim yardımcı olursanız çok sevinirim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Lazerle veya radyofrekans la buharlaştırma yöntemleriyle alıyoruz.Bazen çok minimal bir iz kalabilir ancak iz açısından ameliyatla almayla kıyaslanamaz.İz kalmayacak bir yöntem henüz tesbit edilemedi.
  Geçmiş olsun

 7. Samet kaynak

  Merhabalar hocam benim burnumda sicilce gibi bir yara oluştu benim oynamamdan ötürü sık sık hızlı bi şekilde kanadi bir süre sonra ciddiyeye gittim damar beni olduğunu soyledi daha sonra hiç dokunmadim kurudu fakat kuru bi görüntü olarak kaldı bugün operasyonla aldırdım riskli bir durum olma ihtimali var mı padolojiye gönderildigi için içime bir sıkıntı çöktü ciddiye korkacak bişey olmadığını söylemişti fakat diğer doktorlar net bişey söylemedi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Damar beni dendiyse kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum. Ancak ameliyatla alınan parçalar tedbir olarak genellikle patolojiye gönderilir.Yinede sonucu aldığınızda doktorunuzla görüşün
  Geçmiş olsun

Yorum Yapın

penyu