ben tedavi merkezi

Et beni

Et beni cildin katmanlarında deformasyon sonucu bir yerin daha fazla gelişmesinden kaynaklanan bir durumdur.Polip,papillom ve nevüs gibi isimlerle anılır.Cilt renginde olabildiği gibi kahverenginin çeşitli tonlarında da olabilir.Büyüklükleri çok değişkendir ve tedavi edilmediği sürece büyümeye devam edebilir.1 mm ben olabilir ama 5-10 cm ye kadar da büyüyebilir.Genellikle zararsız,şikayet yapmayan,ezilmedikçe ağrımayan yapılardır.Hastalar daha çok  estetik kusurdan şikayetçi olurlar.Siğil (verruko vulgaris) ile karıştırılabilir,siğillerin üzeri karnabahar gibi pütürlüdür et benleri pütürlü değil dügün yüzeylidir.Bir diğer fark ise siğiller bulaşıcıdır ve yayılabilir benler bulaşıcı değildir.

Et Beni Nedir

Et benleri genellikle sürtünme alanları ve vücut kıvrımlarında oluşur ama vücudun her yerinden çıkabilir.Orta yaştan sonra daha sık ortaya çıkar.En sık görüldüğü yerler boyun göz kapakları ve koltuk altıdır ama vücudun her yerinde görülebilir.Sıklıkla ince bir sapla vücuda bağlanır.Sayısı bir tane olabileceği gibi onlarca da olabilir.

Et Beni

Et beni neden oluşur ?

-Boğazlı kazak dar kravat giyinmeye bağlı boyunda sürtünme

-Gebelik

-Genetik (bazı ailelerde daha sıktır)

-Şişmanlık (cilt kıvrımlarının sürtünmesi ile oluşur)

-Şeker hastalığı(sebebi bilinmeyen bir şekilde diabet hastalarında daha sık ortaya çıkar)

Et Beni Tedavisi Nasıl Yapılır

“Bene dokunursan kanserleşir” veya “bene dokunma” düşüncesi et benleri için de söylenir ama bu düşünce bilimsellikten çok uzaktır.Bazen sapını sıkıca bağlayarak (anlamsız bir şekilde at kuyruğuyla bağlayanlarda vardır) çürüyüp dökülmesi beklenir.Pratik çözüm gibi görünse de sağlıklı bir yöntem değildir enfeksiyon riski taşır ve ağrılıdır.Benin kökü kaldığı için sıkça tekrar büyür.

* Beni ameliyatla alma ;Teknolojinin olmadığı kliniklerde ve daha pahalı olduğu için döner sermayeden pay alınan devlet hastanelerinde uygulanır.Benin çapının iki katı uzunlukta ameliyat izi kalır.Çizgi şeklinde iz olduğu için çirkin görünür.

* Buharlaştırma ( Koterizasyon) ;Her tür et beninin tedavisinde uygulanabilir % 95 tek seansta bir daha oluşmamak üzere kaybolur.Zorlukla fark edilebilecek kadar iz kalabilir ama önceki haline göre çok daha güzel görünür ve ameliyatla almaya kıyasla çok daha az bir iz kalır.

* Radyo frekansla ( RF ) et beni tedavisi ; Radyo dalgalarının ısıya dönüşmesi şeklinde bir enerjidir,buharlaştırma yönteminde olduğu gibidir.

* Krioterapi ( dondurarak ben tedavisi );dondurularak koparılır dondurulacak alanın sınırları net olmayacağı için gereğinden fazla dokuya zarar verilebilir ve bu sebeple derin çukurluk kalabilir.

* Lazerle ben tedavisi ;Et benlerinde uygulanmaz.

Et beni tedavisi iz bırakırmı ?

Uygulanan tekniğe bağlıdır,buharlaştırma ve radyo frekansta iz kalmaz ameliyat ve krioterapide iz kalır.

Tedavide hastayı rahatsız edecek düzeyde ağrı olmaz.

Et beni tedavisi tüm resmi kurum hastalarına uygulanmaktadır.

Kaynak: Et Beni

DeliciousDiigoStumbleUponBlogger PostTumblrLiveJournalFriendFeedLinkedInRedditShare

9.165 views


Vedat
30 Kasım 2014

Merhaba ben dün ameliyatla yaklaşk 9tane benimi aldrdm bu benler yüzümde çıkmıştı ama çok korkuyorum iz çıkar diye teknolojik aletlerle alsaydm yine ben çıkıcagnı söyledi sizce çok iz çıkarmı
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Doktoruna sormalısın.

atilla kartal
13 Ağustos 2014

Merhaba benim eşimin ensesinde büyük ben var şu an kavasındada iki tane çıktı. bu benler ağrı yaparmı bazen kavasına çok kötü ağrı giriyor ve dengesini kaybediyor. norelijiyemi gitmemiz lazım. yardımcı olursanız çok sevinirim kolay gelsin.
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
evet nörolojiye muayene olmalı

emre crdk
08 Temmuz 2014

koltuk altimda kucuk bir et beni cikti kırmızı renginde kucuk boyutta ama almadigim taktirde buyur mu kötü bir durumu olur mu ?

Op.Dr.Atilla KAYA
kötü bir durum olacağını sanmam, büyüme ihtimali var

hazal gündoğan
01 Temmuz 2014

merhabalar. babamın kol altı bölgesinde bir et beni var son 2 yıl içerisinde büyüdü ve rengi değişti ameliyat ile alıp incelemek istiyolar.fakat biz çok tedirgin olduk sonuç sizce ne çıkabilir?herhangi bir kanser ihtimali varmıdır?
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
tedirgin olmanıza gerek yok zaten alınmış olacak

Nihan
28 Ocak 2014

Merhaba,
Daha önce yüzümde cilt renginde benimi yaktırdım fakat bir sene dolmadan tekrar büyüdü. Başka bir doktora gösterdim ve çekirdeği kaldığından bu durum oluşmus olabilir, en iyisinin plastik cerrahi ile aldırmak olacağını belirtti. Sizin fikrinizi de alabilir miyim?
Op.Dr.Atilla KAYA
cerrahi olarak aldırmak son derece gereksiz teknolojik tedaviler doğru uygulanırsa tekrar olmaz

hilmi ugur
23 Nisan 2013

merhabalar…benim pensim ve etrafında irili ufaklı bir cok ben var ve ben bunları bir kaç kere yaktırmama ragmen yine cıktı..tekrar aldırmak istiyorum..yardımcı olursanız sevinirim..işlerinizde kolaylıklar dilerim..
Op.Dr.Atilla KAYA
onlar ben değil kondilomdur
benim branşım değil

gajah