Kıllı ben tedavisi nasıl yapılır?

İnsan vücudunun el içi ve ayak tabanı dışında kalan her yerinde kıl kökleri vardır ancak bunların büyük çoğunluğu gelişemez ve ayva tüyü şeklinde kalır. Genetik kodlarda belirlendiği gibi zamanı gelince saç, sakal, bıyık gibi bölgelerdeki kıllar gelişir. İzah edilemeyen bir şekilde bazı koyu renkli benlerde hatta bazen cilt rengindeki benlerde aşırı kıllanma olur öyle ki bunlar sakal kadar güçlü bile olabilir. Bu tür yapılar 3-5 mm büyüklükte olabileceği gibi tüm bir bacağı yada tüm sırtı kaplayacak kadar geniş olabilmektedir.

Kıllı benlerin alınması

Kıllı ben tedavisi ;

Büyüklüğüne göre değişmektedir küçük birkaç mm ile 1-2 cm arasındakiler ameliyatsız yöntemlerle basitçe tedavi edilebilir. Bu şekilde ameliyatsız yöntemlerle tedavi sonrası önceden var olan kıllar olduğu gibi kalabilir bu durumda tedavi sonrası lazer epilasyon yada iğne epilasyon yapılabilir.

Çok geniş yüzeyleri tutan büyüklükteki kıllı benlerin tedavisi daha çok cerrahi olarak yapılır. Ameliyatla o bölge cildi tümüyle alınır doku kendini toparladıktan sonra başka bir bölgeden alınan ciltle kapatılır. Oldukça zahmetli bir süreçtir bu sebeple daha çok yüz bölgesi gibi çok görünen ve estetik olarak hastayı çok rahatsız edenler alınır. Çapı çok büyük olanların ameliyatları kanlı ameliyatlardır.

Sonuç olarak 2-3 cm ye kadar olan kıllı benlerin tedavisi bu konuda yeterli teknolojik birikimi olan kliniklerde ayaktan ve basitçe alınabilir ancak çok geniş olanlar ameliyatla tedavi edilebilir. İlaçlarla veya bitkisel ürünlerle hiçbir şekilde düzelmez. Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS

21 Comments

Add a Comment
 1. merhaba hocam 4 gün önce kliniğinizde üzerinde kıl olan yüzeysen benimi rf yöntemi ile aldırdım.şimdi kabuk düştü kızarıklık var üzerindeki kılları cımbızla çeksem bir sakıncası olur mu.kıl kökü tekrar çıktıgında deriyi delemeyip kıl dönmesi olma riski var mı?cevap için teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kılları çekebilirsiniz
  çok küçük ihtimalle batık olabilir

 2. Merhaba, İzmir’de bir çok estetik kliniğe gittim ve hepsi kafamda olan lekelerin ben olduğunu ve tedavi edilemeyeceğini söyledi. Kafamı sürekli kazıyarak traş ettiğimden sürekli açık, zaman zaman güneş altında kalmaktan kaynaklı lekeler oluşmuştu; ancak doktorun söylediğine göre bunlar genetik benmiş. Küçük ve çok da koyu renkte olmamalarına rağmen bunların açılamamsı veya yok edilememesi gibi bir durum söz konusu mudur gerçekten? Kliniğinizde bunların tedavisi var mı? Teşekkürler…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Resmini gönder bir bakalım.

 3. Şükrü ŞIMŞEK

  Merhaba benim kolumda yaklaşık 10 cm çapında kıllı ben var. Ben şu anda askerim askeri sınavlara girdim benden dolayı kabul etmediler.En kısa sürede beni aldirip sınavlara tekrar girmyı düşünüyorum. Tedavi süreci ne kadar sürer ve ız kalır mı? Yardımcıolursanız sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 cm ise ameliyat gerekir ve sınavı geçemeyeceğiniz kadar belirgin iz kalır

 4. Hocam 1 cm boyunda kolumda bi ben var ve üstünde kıl çıkıyo bu beni aldırmak kaç dakka sürer ?
  Fiyatı ne kadar?
  iz kalırmı ?
  Op. Dr. Demet Ağras
  2-3 dakika sürer
  300 TL ödersiniz.

 5. Hocam sağ kaşımın tam ortasında bir ben var dikkatli bakınca gözüküyor be yaklaşık 6mm çapında kırmızı şeklinde.şişik şeklinde değil vucut yüzeyi ile aynı düzeyde fiyatı ne kadar ve tedavisi var mı?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Görüp karar veriyoruz ama anlattıklarınıza bakılırsa tedavi edilecek bir lezyon gibi görünüyor,SGK varsa 200 tl.

 6. Yanagimin uzerinde var cilt rengimle ayni ama küçük killar var cekmem zararli olur mu büyümesinden korluyorum
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  kılları çekebilirsiniz.büyümeden tedavi ettirirseniz iyi olur

 7. mrb iyi clışmalar 7 aylık bir yegenim var ve doguştan sırtında ve bacagında büyük kıllı lekeler ver sırtındaki enseden bel hizasına kadar bacagındaki cevizden büyükce okmeydanındaki doktorlar baloncuk tedavisi edilmesi gerekiyor dedi fakat bu ameliyatı ve tedaviyi yapan bir doktor araştırıyoruz yardımcı olurmusunuz. tşk kolay gelsin lütfen geri dönüş yapın cilt kanserine cevirme ihtimalinden söz ediliyo 3 yaşına kadar aldırmamız gerektigi söylendi.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunu değerlendirebiliriz

 8. Merhaba benim yüzümde, dudağımın tam altında bir ben var yaklaşık 1 cm, hangi tedavi yöntemi ile alınabilir? Lazer mi ameliyatla mı ? Bu arada iz kalırmı kalmaz mı ? Benin adı kıllı nevüs.
  Op. Dr. Demet Ağras
  hangi yöntemle tedavi edeceğimize muayene ile karar veriyoruz.laser yada buharlaştırma yöntemi ile tedavi ediyoruz.

 9. hocam boynumun sol tarafında 3 cm büyüklüğünde ben var üzerinde kıl var kahverengi tedavi yöntemi nasıl olur cevaplarsanız sevinirim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Önce muayene etmek lazım,gerekirse biopsi ile patolojik inceleme yapılır,şüpheli değilse Radyofrekans ile alabiliriz.

 10. Hocam göğüs bölgemi kaplayan büyük kahve rengi kıllı bir leke var cildiye doktoru ben olduğunu söyledi. Tedavisi varmıdır var sa nasıl ve nere de olur bilginiz alabilirsiniz şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Demet Ağras
  O kadar geniş benleri tedavi etmiyoruz, plastik cerrahla görüşün

 11. merhaba doktor bey 19 yasındayım, omzumda 5 cm büyüklüğünde kıllı bır ben var. 3 sene önce sadece doktordan bilgi almak için ,devlet hastanesıne gittik , devlet hastanesınde doktor beni ameliyat ile alirim ama solucan gibi şiş ve kızarık çirkin bir iz kalır dedi ve cok korktum. gerçekten baska , daha az izli bir yöntem uygulanamaz mı yada gerçekten solucan gibi şiş mi olur aldırmak istiyorum cunku cok rahatsızım ama kafam cok karışık
  Dr.Nizam KURTDERE
  Yorum yapmak için benin muayene edilmesi daha doğru olur,radyofrekans ile alınan benlerde genelde daha az iz kalıyor,ben derin değilse bazen hiç kalmıyor.

 12. Hocam bıyığımın olduğu bölgede 2 cm’lik ben var ama biraz kabarık aldırma işlemi nasıl olur bide aldırdıktan sonra iz kalırmı bıyığım tekrar çıkarmı
  Dr.Nizam KURTDERE
  Radyofrekans ile alıyoruz bıyıklar çıkmaya devam eder ve hemen hemen hiç iz kalmaz.

 13. Meryem Şirinsoy

  Hocam iki buçuk ay önce yüzümden kıllı bir et beni alındı. İlk alındığından bir ay sonra tekrar kıl çıktı ve bir operasyon daha geçirdim. Kıl kökleri çok derinmiş. İkinci operasyondan bir ay sonra tekrar kıl çıktı. Sadece bir tane ve kalındı. Deri dışına çıkmadan orda kalmıştı. Tekrar doktora gittim. Doktor minik bir kesi attı kılın ucunu dışarı çıkardı ve lazer uygulandı. Sorun şu ki doktor kılın orada keloid oluşturduğunu söyledi. Ben de araştırdım keloidin tedavisi yokmuş. Sadece antibiyotik bir krem verdiler. Ne yapmam gerek bilmiyorum. Operasyon yerine dokunduğumda elime minik bir sertlik geliyor. Keloid olup olmadığından emin değilım. Lütfen yardım edin..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yaralarda oluşan her sertlik keloid değil,hipertrofik skar da olabilir,ayrıca bunları azaltacak veya geçirecek birtakım tedaviler var.

 14. Hocam mrb 14 yaşında yeğenimin doğuştan gözünün hemen altında üzeri kıllı büyük bir ben var bunun için bize yardımcı olmanızı rica ediyorum nasıl bir tedavi uygulanabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Beni görüp değerlendirmek ve risk taşıyıp taşımadığına göre tedavi prosedürü uygulamak lazım.

 15. Merhaba hocam iyi günler benim 1 cm kadar hafif çıkıntılı siyah gibi kıllı hangi yöntemle ben tedavi edilir ameliyat gerekir mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Biz bu tür benleri radyofrekens ile alıp mikroskop altında inceletiyoruz,dikiş ve pansuman gerekmiyor.

 16. merhabalar. benim sağ yanagımda dogustan olan tüylü doğum lekesi var. Eni 2 cm, boyu 3 cm. Tedavisi olur mu? Size mail ile resmini de gönderdim. Bir de ücreti ne kadar olur?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip karar vermek daha doğru olur.

 17. Hocam benim yüzümde 2 3 adet killi ben var ve kil siz normal olarak da 7 8 tane var ben bunları devlet hastanesine sordum ameliyst dışında aldirirsan tedavide kalabilecek ben parçası yüzünden daha büyük operasyonlar geçirebilirsin dediler bunların kökleri derinde dediler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Radyofrekans ile hiç ben dokusu kalmadan alıyoruz,çok derin benlerde az da olsa iz kalma riski var

 18. Merhaba oğlumun sağ yanagında ve çene altında cilt renginden hafif koyu, kıllı, serçe parmak tırnağı büyüklüğünde iki beni var. Aldırdıgımızda iz kalırmı ve ücreti ne kadar. Teşekkürler.
  Op. Dr. Demet Ağras
  farkedilir iz kalmaz.ücret için https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html bu linke bakınız

 19. Bebeğimin doğuştan kafasının üst bölgesinde 2cm ben var şu an 2 haftalık. Tedavisi var mı
  Op Dr Atilla Kaya
  05061424112 nolu telefona whatsapp fotoğrafı gönderirseniz ,değerlendirebilirim

 20. Mrb hocam onüç yaşında oğlumun kolunda kıllı ben var iki cm kadar sanırım ölçmedim fakat büyük biraz. .görüntüden çok utanıyor ve kollukla geziyor sürekli. .hiç bir tedavi yaptirmadik ..yönlendirme amaçlı bilgi verirseniz eğer seviniriz. .teşekkürler. .

 21. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim
  Op.Dr.Atilla Kaya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ben Tedavisi © 2004-2017