Ben Aldırma Sonrası İz Kalır mı?

Öncelikli şunu bilmemiz gerekir. Ben aldırma genellikle estetik amaçlı yaptırılan bir işlem olup, doğal olarak iz kalıp kalmaması yada ne kadar kalacağı önemlidir. Bir çok insan ise kanserleşme riskine karşı önlem almak için benleri aldırma gereği duymaktadır. Burada da aynı durum geçerli olup, insanların en çok düşündüğü konu ben aldırma sonrası iz kalıp, kalmayacağıdır. Sayfamızda bu soruların cevabını detaylı bir şekilde aktaracağız.

Ben aldırmak iz bırakırmı sorusunun cevabı şunlara göre değişir

 • Benin yapısı (rengi, kabarıklığı, derinliğinin olup olmaması)
 • Kullanılan teknoloji (lazer, radyo frekans, koter )
 • Uygulanan yöntem (ameliyatta benden daha kötü görünen iz kalır)
 • Tedaviyi yapan doktor ve kliniğin bu konudaki tecrübesi.
 • Kişinin bünyesi, iyileşme yeteneği

Ameliyatsız Ben Aldırma Sonrası
Aşağıda yer alan iki görsel aynı kişiye aittir kaş üstünde yer alan benim alım öncesi ve sonrası görüntüleri yer almaktadır. Şimdi dikkatlice bakarak iz kalıp, kalmadığını sizde kolayca farkedebilirsiniz. Ameliyatsız yöntemler sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılmakta ve %95 oranında belirgin bir izi kalmaz.

oncesi sonrasi

Aslında ben alındığında iz kalabilir, yine yukarıdaki faktörlere bağlı olarak kalmayabilir de ama önemli olan ne kadar kalacağıdır. Vücudu kaplayan cildin yaralandığı her tür doku travması mutlaka iz bırakarak iyileşir, ben tedavisi de bir tür cilt yaralanmasıdır. Mesela kalçadan yapılan enjeksiyon bile iz bırakır ama insan gözü bunu algılayamaz. Burada önemli olan ne kadar iz kaldığıdır. Değişik teknoloji ve yöntemlerle yapılan 5 farklı yöntemde geride kalan izlerin miktarı çok değişik düzeylerde olur.

Ben aldırmada ne kadar iz kalır

Lazerle tedavi ve radyo frekansla buharlaştırma yöntemlerinde genellikle sohbet mesafesinden dikkatle bakıldığında bile görünmeyecek düzeyde iz kalabilir yada hiç kalmayabilir. Tek sorun derinliği olan benlerden sonra oluşabilecek çukurluktur. Benin derinliği önceden bilinemediği için radyo freakans buharlaştırma şu şekilde uygulanır; 1 mm nin ¼ ü kadar yani çeyrek milimetrelik tabakalar halinde ben buharlaştırılır ve temiz zemine kadar ilerlenir. Ciddi bir deinlik yoksa bu sayede belirgin çukurluk kalmaz.

Buharlaştırma ile ben aldırma tecrübeli ellerde uygulandığında izler olabilecek en az miktarda kalır. Ekli fotoğraftan da görülebileceği gibi fark edilir bir belirti kalmamıştır. Aynı sorun ameliyatla alınsaydı 2-3 katı büyüklükte çizgi şeklinde skar kalacaktı ve daha rahatsız edici bir görünüme sebep olacaktı. Benleriniz varsa ve bunlardan rahatsızsanız nasıl ve ne kadar büyük ben olursa olsun fark edilmeyecek kadar hafif bir izle tümünden kurtulabilirsiniz.

Araştırmanızı yaparken sadece yöntemi değil yöntemin nasıl kullanıldığını ve uygulayıcının bu konudaki birikimini e sorgulamalısınız. Çünkü tüm bunlar ben tedavisi sonrası ne kadar iz kalacağını belirleyen bir çok faktör vardır ve bunları araştırırsanız ne kadar izin kalacağını tahmin edebilirsiniz. Birileri sizi ameliyata ikna etmeye çalışılırsa kesinlikle ameliyatsız yöntemle tedavileri araştırmadan karar vermeyin.

Ben Ameliyatı İz Oluşturur

Vücudu örten cilt yaralanmalarının hepsi o bölgede oluşan yeni bir dokuyla iyileşir, yaralanma ne kadar büyük ve derinse oluşacak izin miktarı da buna paralel olarak belirgin ve rahatsız edici olur. Buna ek olarak kesilen yerin nasıl dikildiği de önemlidir, gizli dikişle kapatılırsa düz bir çizgi şeklinde olan izi kalırken normal dikiş atıldığında balık kılçığı gibi görünür.

Teknolojiyle yapılan tedavilerde doku harabiyeti minimal düzeyde tutulduğu için oluşan izin miktarı da az olmaktadır.

Ben tedavi yöntemleri arasında en abartılı izler ameliyatla ben alma yöntemi sonrası görülür. Oluşan izde benin büyüklüğüyle orantılıdır ve benin çapının 2 katından daha uzun bir izi kalır. Örneğin 1 cm çapında yuvarlak bir ben ameliyatla alındığında 2-2.5 cm uzunluğunda bir izi kalır. İzin kalması sizin için önemliyse teknolojik tedavileri (lazer, radyo frekans, buharlaştırma, plazma gibi) tercih etmelisiniz. Ameliyattan sonra ne kadar izin kalacağı aşağıdaki resimde net bir şekilde görülmektedir.

Resimde gördüğünüz yara izi hemen altındaki büyüklükte bir başka ben alındıktan sonra ortaya çıkan izdir ve dikkat edilirse oluşan izi benden daha çirkin görünmektedir. Ben tedavisi yaptıracaksanız teknolojik tedavileri araştırmadan ameliyata razı olmamalısınız.


Benin İncelenmesi

Teknolojik donanımı yetersiz olan kliniklerde veya yenilikleri izlemeyen yerlerde hastayı ameliyata razı edebilmek için ” beninizi inceletebilmemiz için ameliyatla kökünde almamız gerekiyor, bunun için de cerrahi olarak çıakrmalıyız” şeklinde yaklaşılabilir.
Bu yaklaşım doğru değildir çünkü
Benleriniz ağaç gibi köklü bir sorun değildir yani kökü yoktur, ameliyatsız yöntemlerde de temiz zemine kadar inilir, bu gerekçe cerrahi için sebep olamaz
Bir şeyin incelenmesi için tümünü almak gerekmez, midesinden parça alınıp incelenmesi gereken hastanın midesini almıyoruz ki sadece incelenecek kadar parça almak yeterlidir, aynı şey tüm organ ve dokular için geçerlidir.
Benlerden inceleme için parça almayı sağlayan dermal punch’lar bu iş için kullanılmaktadır. Dermal punch’la küçük parça alınarak benin karakterinden % 100 emin olunabilir. Bunun için de cerrahi olarak çıkarmaya gerek yoktur.

Ben Alinan Yerde Ne Kadar İz Kalır

Ameliyattan sonra ne kadar izin kalacağı aşağıdaki resimde net bir şekilde görülmektedir.

Ben Ameliyat İzi

Ben tedavi yöntemleri arasında en abartılı izi ameliyatla ben alma yöntemi sonrası görürüz. Oluşan izin miktarı benin büyüklüğüyle orantılıdır ve benin çapının 2 katından daha uzun bir yara izi kalır. Örneğin 1 cm çapında yuvarlak bir ben ameliyatla alındığında 2-2.5 cm uzunluğunda bir izi kalır.

Ameliyat yeri estetik dikiş denilen gizli dikişlerle kapatılırsa bu tür izler çizgi gibi görünür estetik olarak dikilmezse ayrıca dikişlerde dikiş izi bırakacağı için 2-2.5 cm lik balık kılçığı gibi görünen izler kalır ki bu daha abartılı çirkin bir görünüme sebep olur. İzin kalması sizin için önemliyse teknolojik tedavileri (lazer, radyo frekans, buharlaştırma gibi) tercih etmelisiniz.

Çizimle anlatmak gerekirse şu şekilde tarif edilebilir;

Ben Alımından Sonra Hangi İlaç Kullanılır

Aslında herşey bünyeye bağlı olduğu için kullanlacak ilaçların çok etkisi olmaz ama iyileşmeyi hızlandırmak için Bepanthen krem ya da Bepanthen Merhem kullanılabilir. Yine pembeliğin daha çabuk düzelmesi için cotractubex önerilmektedir. Contrctubex Jelin oluşacak izin daha az olacağı söylense de bu daha çok üretici firmanın iddiasıdır, bunu doğrulayan güvenilir karşılaştırmalı (çift kör) çalışma yoktur, ayıca contractubex oldukça pahalı bir ilaçtır.

Contractubex Devlet Karşılıyor mu?

Hayır sosyak güvenlik kurumları karşılamamaktadır. 118 TL ilaç bedelini hasta kendi karşılar.
Sonuç olarak
Ben tedavisine yoğunlaşmış İdea Klinik sitelerinde yazan şu yazı en akla yatkın olan gibi görünmektedir; Hiç izin kalmayacağı yöntem dünyada henüz icat edilmedi her yöntemde mutlaka izler kalır, bunun aksini duyarsanız da asla inanmayın. En az iz bırakan yöntemlerle beninizi alırız, sohbet mesafesinden zor algılanabilen, hafif bir izin kalması beklenmelidir.

İz Bırakmayan Ben Alımı

Böyle bir uygulama dünyada hala yok çünkü bunu sağlayabilecek bir cihaz hala icat edilmedi. Bir yerinizi iğne batırsanız bile bir miktar izin kalması kaçınılmazdır ama o kada rküçüktür ki insan gözü algılamaz. İşte benlerin tedavilerinde de mutlaka izler kalır, her ben için en uygun yöntem seçilip doğru şekilde uygulanırsa sohbet mesafesinden algılanamayacak kadar belirsiz bir izin kalması beklenir. Hiç kalmaz diyenler % 100 ihtimalle yalan söylüyordur, sizi kaçırmamak için bu tür yalanları söyleyenler hatta google reklamlarında bu şekilde yazanları görürsünüz aman dikkat edin yalanla başlayan işlem sizi üzebilir.

 

Yazar admin

62 Yorum

 1. Rf de uygun şekilde çalışıldı ise sohbet mesafesinden farkedilemeyecek düzeyde iz kalır.

 2. İyi günler bugün siğil tedavisi için alnıma rf yaptırdım. Esmer bir insanım cilt rengim tip4e yakın. Bir takım ilaçlar verdi doktorum. Daha önce kriyo yaptırdığımda iz kalmıştı rfda da kalma ihtimali var mı? İlaçlar ne derece etkili olur?

 3. görmeden yorum yapmak zor

 4. Emine demir

  Merhabalar ben benlerimi 7 ay önce aldırdım 3 tane vardı 3 unide aldırdım kestiler ve daha sonra yaktılar kesilen yeridikis felan atılmadı fakat birinin yerin de iz kaldı içi sıvı dolu beyaz bı leke gibi doktor gecer 2 aya dedi fakat gecmedi ilaç verdi fakat etkisi olmadı geçermiş gecmezmi acaba bilgi verir misiniz

 5. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim
  Op.Dr.Atilla Kaya

 6. zamanla dolabilir.ama cerrahi tedavi yaptırdığınız için benin 2 katı büyüklükte iz kalabilir

 7. Gülnur

  İyi akşamlar ben 7 gün önce yanağımda olan beni aldırdım 2 dikiş atıldı ve bugün dikişlerim alındı pansuman yap öyle krem sür denildi ama baya iz var kabuk tutmamış kızarık ve delik gibi dikiş olan yerler sizce bu durum normalmi yoksa delik şeklinde iz kalır mı?

 8. Tam dudak ortasında bezelye büyüklüğünde beni aldırsak iz kalırmı

 9. laser ve RF ile yapılan tedavide farkedilir bir iz kalamz
  Op.Dr.Demet Ağras

 10. merhaba 17 yaşındayım. yüzümde kabarık olmayan minik minik çok sayıda ben var. bunları aldırsam iz kalır mı. ne kadar sürede iyileşir. tesekkür ederim

 11. ben tam olarak kökünden alınabilirse tekrar çıkmaz.gerekirse rötuş ypılır.farkedilir iz kalmaz.
  Op.Dr.A.Şahap Barlas

 12. acımaz ve iz kalmaz
  Op.dr.Nizam Kurtdere

 13. hocam iyi günler 12 yaşında bir oğlum var ayağında et beni var çorap giyerken takılıyor onu aldırmak istiyorum ama canı çok acır mı nasıl alınıyor sonrasında iz kalır mı ?

 14. hocam günaydın bacağımda et beni var radyo frekans yöntemiyle aldırmak istiyorum alınan bölgede tekrar çıkma şansı var mı birde iz kalıyor mu ?

 15. RF ile tedavi edilirse sakallarınız etkilenmez.gelirseniz tedavinizi yapabiliriiz
  Op.Dr.adil Altınsoy

 16. merhaba bende 1 tane et beni var aldırmak istiyorum ancak alınan bölgede sakallarım çıkar mı ?

 17. iz düzelene kadar kullanabilirsiniz

 18. hocam ben işleminden sonra iz kremini ne kadar süre kullanmalıyım

 19. benlerin kalması sakıncalıdır.iz açısından bakıldığında ise büyümeden aldırmak gerekir.ne kadar küçükken tedavi edilirse o kadar az iz kalır
  Op.Dr.Demet Ağras

 20. hocam 3 tane et beni aldırmak istiyorum ama iz kalır diye endişeliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri