Ben Tedavisi İçin Randevu Oluştur Ben Aldırma Ücretlerini Gör

Ben aldırmak caiz midir diye de sorulabilecek bu sorunun cevabı net bir şekilde evettir. Çünkü ben önemsenmese de bir sağlık sorunudur ve diğer tüm sağlık sorunları gibi tedavi edilmelidir.

Herhangi bir sebeple ben tedavi edilmediğinde şu sorunlar gelişebilir.

Tedavi edilmeyen ben;

Kanserleşebilir

Büyüyebilir

Çirkin görünüme sebep olabilir

Yaralanıp kanayabilir

Kemer izi yada eklem alanındaysa ağrı yapabilir

Kafadaysa tarama yada saç kesimi sırasında zarar görebilir

Sakal bıyık alanındaysa tıraş edilirken kesilip kanayabilir.

Avuç içindeyse elin işlevini bozar

Göz kenarındaysa korneayı tahriş edebilir

Damar beni ise patlayıp çok ciddi kanamalara sebep olabilir

Tüm bu sebeplerden dolayı ben tedavi edilmelidir. Benin neden olabilecek tüm bu sorunlar ben tedavi edildiğinde tümden ortadan kalkar. Bir diğer açıdan bakıldığında is şöyle düşünülebilir, tedavi sırasında vücuda zarar verilmez ve acı çekilmez.

Bu kadar sağlık sorunun önüne geçmek amacıyla tedavi son derece akıllıca bir yaklaşım olur. İslam akıl dini dediğimize göre ben tedavisi caizdir yada diğer deyimle günah değildir.

Doktor olarak bu konuda dini bilgim yok ama mantığım böyle düşünmemi sağlıyor. Bu konuda aksi görüşü olan olursa izahıyla birlikte yorum kısmında yayınlanacaktır. Din konusunda birikimli kişinin yazıda değişiklik istemesi veya katkı sağlaması halinde eklenecektir.

Sonuç olarak ben tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır ve dini bir engel olmasa gerek.

2 Comments

Add a Comment
 1. Değerli hocam..
  Benleri aldırmak; bir dermatologun benler üzerinde inceleme yapıp sağlığa zararlı olduğu kanısına varmasıyla caiz olabilir. Sadece psikolojik açıdan ve güzellik adına benlerden rahatsızlık duyup kurtulmak dinimizin caiz görmediği estetik ile aynıdır.
  Kur’ân-ı Kerim’de bir ayet-i kerime mealen şöyledir:
  “… Allah şeytanı rahmetinden kovdu. O da; senin kullarından belli bir pay edinecek ve onları saptıracağım. Kuruntulara boğacağım, onlara emredeceğim ve onlar da davarlarının kulaklarını yaracaklar, emredeceğim de Allah’ın yarattığını bozacaklar. Allah’ı bırakıp, şeytanı dost edinenler apaçık kayba uğramıştır. ” (Nisa, 119)
  Hadis-i şerifte de şu şekilde buyrulmaktadır:
  “Allah güzellik (estetik) için iğne vs. ile kakma yapan ve yaptıran kadına, (yüzünden, kaşından vb.) tüy yolan ve yolduran kadına, dişlerini seyrelttiren ve bütün yollarla Allah’ın yaratmasını bozan kadına lanet etsin (onu rahmetinden kovmuştur.)” (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi)
  Bu naslardan hareketle fıkıhçılar estetiği Allah’ın yaratışına (fıtrata) müdahele saymış ve haram olduğunu söylemişlerdir.
  Bende bir imamım ve yüzümde aynı zamanda vücudumda çok sayıda ben var.
  Allah’a emanet olunuz…

 2. ben tedavisi sadece estetik kaygı ile yapılmaz.benler çevresel etkilere maruz kaldıkça zaman içinde hücre yapısı değişip kanserleşebilir,bu nedenle tedavi edilmesi gerekir
  Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ben Tedavisi © 2004-2018
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
info@doganiyaziakca.com

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
webmaster@doganiyaziakca.com