Ben Tedavisi İçin Randevu Oluştur Ben Aldırma Ücretlerini Gör

Türk toplumunda izah edilemez şekilde yaygın bir yanlış değerlendirme vardır. Adama bakarsını sigara içiyordur ama yüzündeki küçücük bir benin kanserleşeceğinden korkmektadır, oysa içtiği sigaradan dolayı kaciğer kanseri olma ihtimali bin kat, akciğer kanserinden ölme ihtimali milyon kat daha fazladır, bunu görmez kafasını o küçük lekeye takar.

Video ve foto için instagram.com/bentedavisi

Ben Kanserleşir mi?

Bu sorunun cevabı hem evettir hem de hayırdır. Güneşten gelen zararlı ultra viyole ışınları atmosferde filtre edilerek dünya’ya gelir, ancak özellikle güneşin dik geldiği mevsimlerde öğle saatlerinde zaralı ışınlar tamamen filtre edilemez ve cilde kadar ulaşır. Güneşin zaralı ışınlarının etkileri uzun yıllar içerisinde normal ciltte ve özellikle koyu renkli benlerde birikerek hücre yapısının değişmesine ve kanserleşmesine neden olabilirler. Kanserleşme ihtimali olmakla birlikte deri kanseri toplumda çok yaygın rastlanan bir hastalık değildir. Yani benler kanserleşebilir ama her ben kanserleşecek diye bir durum söz konusu değildir. Dermatologlar arasında yaygın olan ”ben kanserleşme ihtimaline karşı takip edilmelidir” fikri çok mantıklı değilidr, beni alarak bu riskin ortadan kaldırılması daha mantıklıdır. Hiç bir iş gücü kaybı olmadan dakikalar içerisinde sonlandırılabilir .Hangi şekilde olursa olsun yok edilen benin kanserleşme ihtimali de ortadan kalkar. Bununla birlikte hastayı estetik olarak rahatsız eden görüntü de ortadan kaldırılmış olur.

Hangi Benler Kanser Riski Taşır?

Kanserleşme ihtimali yüksek olan benler.

Her ben kanserleşme ihtimali vardır ama koyu renkli benlerin tedavi edilmemesi halinde kanserleşme riski cilt rengindeki benlere kıyasla daha yüksektir.Ancak cilt rengindeki benlerdede kanser görülebilir.

Kanserleşme riski sıklık sırasına göre
Aktinik keratoz
Boven hastalığı (boven disease)
Kerato akantoma

AKTİNİK KERATOZ

Solar lentigo ve solar keratozda denilir hepsi aynı hastalığı tanımlar. Güneş gören teraslarda (alın, burun üstü, elmacık kemiklerinin üstü) daha sık görülür yıllar içerisinde güneşin zararlı ışınlarının sebep olduğu bir hastalıktır. Tedavisi yapılmazsa 1/5 oranında kötü huylulaşma görülür, Kanserleştikten sonrada tedavisi % 100 e yakın ihtimalle yapılabilir.

Tedavisinde

  • Radyo frekans
  • Elktrokoter
  • Ameliyatla alma
  • Dondurarak tedavi (krio) kullanılır.

Ben Kanseri

BOVEN HASTALIĞI

Sık görülen cilt kanseririn dildin orta tabakasındaki şeklidir, genellikle kırmızımsı leke gibi görünür.net sınırları olmayan yapılardır. Erken dönem kanser olarakta kabulş edilir.Diğer ben türleri gibi daha çok güneş gören vücut alanlarında rastlanır.

Tedavisinde

  • laser
  • Cerrahi tedavi uygulanır.

Ben Kanserleşmesi

 

KERATO AKANTOMA

Diğer benler gibi çıkıntılı olur ancak tepesinde yara (ülser ) hali oluşur,orta yaş üstü erkeklerde daha sıktır en çok görüldüğü yer burun kenarlarıdır. Kendi haline düzelme ihtimali olsada kesin teşhis amacıyla cerrahi olarak çıkarılması daha doğru bir yaklaşımdır.

 

Kanserleşen Benler

Kanserleşmiş benin tedavisi ben tedavisi gibi yapılır

Riskli Benler
Bu guruba sokulacak olanlar aslında kanser değildir, kötü huylulaşma riski çok düşüktür ama vardır. Siyah renkli olanlar güneşin zararlı ışınlarını açık renkli olanlara kıyasla daha fazla emer ve daha fazla zarar görür. İşte benin rengi koyulaştığı ölçüde riskleri de artar. Bu sizi tedirgin etmesin koyu renkli olanlarda bile risk oldukça düşüktür. Siyah ve kahve rengi olanlarda yüksek, ten rengi veya kırmızılarda çok düşüktür. Buradaki riskin yüksekliğini yanlış değerlendirmemek gerekir. Bir benin kanserleşerek hastayı bundan öldürme ihtimali herhangi bir kişinin yıldırım düşmesi sonucu ölmesi ihtimali kadardır yani bunu panik haline getirmemek gerekir.

En Tehlikeli Ben

Malign Melanom

Melanom cilde rengini veren melanin adlı maddenin birikip leke yada şişlik yapmasını malign ise kötü huylu yani kanser olduğunu ifade eder. Derideki kötü huylu tümörlerin en az görülenidir ve en tehlikelisidir. Tehlikeli olması sebebiyle erken teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir bu sebeple bu tarz yani koyu renkli cilt problemlerini bu konuda tecrübeli doktora tedavi ettirilmelidir. Lazerle ben tedavisi yazan güzellik merkezlerine gitmeden önce ne olduğundan emin olunmalıdır.

melanom malign-melanom malign-melanom tedavisi

Tabi her kahverengi lekesi olanın da paniklemesi gerekmez çünkü yukarda belirtildiği gibi çok seyrek görülen bir urdur.

Temel renk verici olan melanin melanosit denilen hücrelerden salgılanarak birikir.

Melanom daha sık görülür ve iyi huyludur.

Kötü huylu olan güneşin dik geldiği ülkelerde daha sık güneşi az gören kuzey ülkelerinde daha seyrektir.

Türkiye de net sıklık konusunda kesin veri yoktur. Bilimsel bir veri olmamakla birlikte 15 yıldır yaptığım 10 000 den fazla ben arasında sadece bir vakamda malign melanom tespit ettim. Bu veri tek kaynaklı olması sebebiyle kesin istatistiksel bir bulgu olmasa da çok seyrek görüldüğü konusunda ciddi bir bulgudur.

Avuç içi ve ayak tabanında ben görülme ihtimali çok düşükken malign melanom vücudun her yerinde görülebilir.

Seyrek olarak renksiz olanda görülmektedir buna amelanostik tip denir.

Amelianostik dışında mikroskobik tanımlamada bir çok tipi vardır.

Malign melanom teşhisi

Şüphe duyulan benden biopsi alınarak kesin teşhis konur. Renkli kısmın şekilsiz, kenarları düzensiz, kaşıntı gibi bulgularda şüphe duyulur ve bu bulgulara göre yönlenilir.

Malign Melanom Tedavisi

Lezyonun olduğu alan biraz genişçe çıkarılır, onkoloji uzmanınca takip ve devam tedavisi yapılır.

101 Comments

Add a Comment
  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerledirelim
    Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ben Tedavisi © 2004-2018
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
info@doganiyaziakca.com

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
webmaster@doganiyaziakca.com