Ben Tedavisi İçin Randevu Oluştur Ben Aldırma Ücretlerini Gör

Kafa kısmında oluşan şişlik ilk etapta yağ bezi gibi görünsede ancak kafadaki bu tür şişlikler beze olarak değil kist olarak isimlendirilir. Aslında her şişlikte yağ bezesi değildir. Ensedeki şişlikler daha çok lenf bezidir ve iltihapta ortaya çıkar diğer taraftan üst kısımlardakiler kist olabildiği gibi çeşitli ben yada siğil de olabilir, seyrek olarak ta hemanjiom denilen damar beni olabilir.

Yağ Kistleri Ben Sanılıyor!
Saçların arasındaki küçük yağ kistleri hastalar tarafından ben gibi algılanıyor. Bunun tam olarak teşhisi ise muayene ile mümkündür. Kesinlikle önemsenmesi gereken bir sorun olup, mutlaka muayene ve tedavi olunmalıdır. Kafadaki yağ kistlerinin tedavisi kafada oluşan benlerin tedavisinden çok farklıdır, benlerin tamamı ameliyatsız alınırken yağ kistinin tek çözümü ameliyattır.

Kistlerin oluşum şekilleri de farklıdır yağ kisti kıl dibinde salgı yapan yağ bezinin salsısının aktığı yerin tıkanması sebebiyle doku içine birikmesi ile oluşur yağ bezeleri ise cilt altındaki yağ hücresinin kontrolsüz büyümesi sonucu oluşur ve tedavi edilmezse portakal büyüklüğüne kadar büyüyebilir.

Kafadaki bu tür şişlikler % 100e yakın başarıyla yapılabilmektedir, şişlik yağ kisti de olsa ben de olsa tedaviden sonra aynı yerden asla tekrarlamaz ancak başka alanlardan başkaları çıkabilir, bu çürük dişin tedavisinin başka dişlerin çürümesine engel olmaması gibi bir durumdur.

Kafadaki şişlik ben ise diğer vücut bölgelerindeki gibi buharlaştırma veya radyo frekansla tedavi edilir, saçlı bölgede lazerle tedavi yapılmaz çünkü lazer ışınları saç köklerini öldürüp saçı dökebilir, gerek buharlaştırma yönteminde gerekse radyo frekansta saç kökleri etkilenmediği için aynı eskisi gibi çıkmaya devam eder.

Yağ kisti

Şişlik yağ kistiyse şunlara dikkat edilmelidir.

Kistin kapsülü net bir şekilde çıkarılmalıdır yoksa tekrarlayabilir. Çıkarılabilecek en kısa şekilde silt kesilmelidir yoksa çok iz kalır, şişliğin yarısı kadar bir yeri kesmek yeterli olur. Kafada yapılan bu tür küçük ameliyatlarda pansuman ve yara bakımına ihtiyaç olmaz, hasta ertesi gün banyosunu yapabilir.

66 Comments

Add a Comment
 1. Elif

  Hocam kafamın sol tarafına gözümün biraz soluna bir yumruk aldım şişti sonra geçti sandım çok küçük bi şişlik kaldı içinden damar geçiyor gibi eminim sanki çünkü o şişliğe elimi koyunca kalp atışımı hissedebiliyorum ağrı sızı yok ama çok rahat sız ediyor hocam lütfen yardım edin büyük birşey olmasın daha çok küçüğüm 🙁
  Op Dr Atilla Kaya
  gelirseniz muayene ile değerlendirip herhangi bir şey yapabilirmiyiz değerlendirebiliriz

 2. Kübra Öztop

  Hocam dün kardeşimle dövüştük kardeşim saçımı feci şekilde çekti. O çektiğinde saat akşam 19:35 gibiydi.Annem ağrı kesici veerdi.Ama fayda etmedi.Şuan sabah oldu ve saat dokuz bişeyy olmuşmudur doktora gitmeme gerek var mı ?? Yaşımda 11 bişey olurmu nolur söyleyin kafamda şişlik oldu ve çok ağrıyoo
  Op Dr Ergun Aygören
  IDEA Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  travmaya bağlı şişlik ve ağrı olabilir.normal.birşey olmaz

 3. gözde

  merhaba kafamın sol tarafında uzun süredir geçmeyen ve aksine zamanla büyüyen kemik çıkıntısı gibi bir şey var. daha önce doktora gittim ödemdir deyip yolldılar beni ne olabilir acaba? şunu da belirtmek istiyorum sanırım büyüme yaptığı zamanlarda bi ağrı oluyor. bir kaç gün sürüyor sonra geçiyor. buna nasıl bi çözüm bulabilirim. yağ bezesi mi başka bişey mi nasıl anlaşılır. hangi bölüme gitmem gerekir acaba?
  Op.Dr.Demet AĞRAS
  IDEA İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  genel cerrahiye görünebilirsiniz

 4. fadime

  Hocam kafamin ensemin sol tarafinda elime gelen misket kadar birşey var vede ileriki günlerde çok agriyor yapmaya basladi vede iki parmak aldindada cikdi basimi enseme doğru egemiyorum çok ağrıyor
  Op Dr Adil Altınsoy-Ankara
  Bahsettiğiniz kist sebasea.Agrılı olması iltihaplandıgını gösterir.Apse yapabilir.Apse iltihap yapınca antibiyotik apse basoltması yapılır.iltihap dinince kolayca alınır kurtulursunuz.

 5. Bahar

  Hocam ensemin hemen üstünde bi şişlik var dokununca ağrıyor daha önce tomografi çektim osteom dedi doktor gönderdi ama bu seferde şakağımda bi tane daha çıktı ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ortopedi veya beyin cerrahisi ile görüşebilirsiniz.

 6. sinem

  hocam benim ensemde bir et beni var ama son zamanlarda yarılma ve kanamalar mevcut. bunu buharlaştırma yöntemiyle alabilirmiyiz ?
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  alabilirz

 7. Ali

  Hocam kafamın üst tarafında leblebi kadar bi şişlik var yaşım 13 sizce bişey olurmu tümörden korkuyorum sizce tümör olma ihtimali var mı?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Endişelenmeyin,muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 8. eda

  hocam anlımda şişlik var sivilce deyil ve dokundumda canm cok yanıyo ve baş agrısı yaşyorum bu kötübişeymidir acaba
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  muayene olmalısnız

 9. çağlar

  hocam yüzümde bir tane büyük et beni var fakat kabuklanma ve kanama yapmaya başladı bunun kanser beni olma riski var mdıır ? ne yapmam gerekiyor radyo frekans yötemiyle alınabilir mi ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu tür lezyonları herhangi bir şüphe kalmaması için radyofrekans ile alıp patolojide inceliyoruz.

 10. Anonim

  Hocam başımın üstü avuç içim kadar şiş
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  yağ bezesi olabilir.aldırmalısın

 11. Mehmet kartal

  Hocam kafamda şişlikler oluşuyo ve sonra iniyo cildiyeye gitdim sadece ilaç yazdı gönderdi başkada birşey demedi neden çıkıyo olabilir bu şişlikler.

 12. ceren

  Hocam kafamın sağ üstünde şişlik var bazen cok ağrı yapıyo aldırmaktanda korkuyorum ama ilerde kötüye çevirirmi önlem almalı mıyım ?

 13. admin

  yağ bezesi olabilir.daha fazla büyümeden aldırmanı öneririm.ne kadar çok büyürse o kadar çok iz kalır
  Op.Dr.Adil Altınsoy

 14. admin

  saçlı deride iltihap olabilir.genel hijyeninize dikkat etmelisiniz
  Op.Dr.Demet Ağras

 15. Ayşe

  Hocam sol tarafta üstünde biraz şişlik var galiba ama bakınca ne yara ne de belirgin bı şişlik var sanki hiç bişey yokmuş gibi görünüyor ama oradaki saç dibleri aciyo dokunamiyorum hemen açıyor acaba nedir

 16. admin

  muayene ile değerlendirmek gerekir.size en yakın kliniğimize gidebilirsiniz
  Op.Dr.Ergun Aygören

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ben Tedavisi © 2004-2018
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
info@doganiyaziakca.com

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
webmaster@doganiyaziakca.com