Ben Tedavisi İçin Randevu Oluştur Ben Aldırma Ücretlerini Gör

Kafa kısmında oluşan şişlik ilk etapta yağ bezi gibi görünsede ancak kafadaki bu tür şişlikler beze olarak değil kist olarak isimlendirilir. Aslında her şişlikte yağ bezesi değildir. Ensedeki şişlikler daha çok lenf bezidir ve iltihapta ortaya çıkar diğer taraftan üst kısımlardakiler kist olabildiği gibi çeşitli ben yada siğil de olabilir, seyrek olarak ta hemanjiom denilen damar beni olabilir.

Yağ Kistleri Ben Sanılıyor!
Saçların arasındaki küçük yağ kistleri hastalar tarafından ben gibi algılanıyor. Bunun tam olarak teşhisi ise muayene ile mümkündür. Kesinlikle önemsenmesi gereken bir sorun olup, mutlaka muayene ve tedavi olunmalıdır. Kafadaki yağ kistlerinin tedavisi kafada oluşan benlerin tedavisinden çok farklıdır, benlerin tamamı ameliyatsız alınırken yağ kistinin tek çözümü ameliyattır.

Kistlerin oluşum şekilleri de farklıdır yağ kisti kıl dibinde salgı yapan yağ bezinin salsısının aktığı yerin tıkanması sebebiyle doku içine birikmesi ile oluşur yağ bezeleri ise cilt altındaki yağ hücresinin kontrolsüz büyümesi sonucu oluşur ve tedavi edilmezse portakal büyüklüğüne kadar büyüyebilir.

Kafadaki bu tür şişlikler % 100e yakın başarıyla yapılabilmektedir, şişlik yağ kisti de olsa ben de olsa tedaviden sonra aynı yerden asla tekrarlamaz ancak başka alanlardan başkaları çıkabilir, bu çürük dişin tedavisinin başka dişlerin çürümesine engel olmaması gibi bir durumdur.

Kafadaki şişlik ben ise diğer vücut bölgelerindeki gibi buharlaştırma veya radyo frekansla tedavi edilir, saçlı bölgede lazerle tedavi yapılmaz çünkü lazer ışınları saç köklerini öldürüp saçı dökebilir, gerek buharlaştırma yönteminde gerekse radyo frekansta saç kökleri etkilenmediği için aynı eskisi gibi çıkmaya devam eder.

Yağ kisti

Şişlik yağ kistiyse şunlara dikkat edilmelidir.

Kistin kapsülü net bir şekilde çıkarılmalıdır yoksa tekrarlayabilir. Çıkarılabilecek en kısa şekilde silt kesilmelidir yoksa çok iz kalır, şişliğin yarısı kadar bir yeri kesmek yeterli olur. Kafada yapılan bu tür küçük ameliyatlarda pansuman ve yara bakımına ihtiyaç olmaz, hasta ertesi gün banyosunu yapabilir.

68 Comments

Add a Comment
 1. Hocam kafamda şişlikler oluşuyo ve sonra iniyo cildiyeye gitdim sadece ilaç yazdı gönderdi başkada birşey demedi neden çıkıyo olabilir bu şişlikler.

 2. Hocam kafamın sağ üstünde şişlik var bazen cok ağrı yapıyo aldırmaktanda korkuyorum ama ilerde kötüye çevirirmi önlem almalı mıyım ?

 3. yağ bezesi olabilir.daha fazla büyümeden aldırmanı öneririm.ne kadar çok büyürse o kadar çok iz kalır
  Op.Dr.Adil Altınsoy

 4. saçlı deride iltihap olabilir.genel hijyeninize dikkat etmelisiniz
  Op.Dr.Demet Ağras

 5. Hocam sol tarafta üstünde biraz şişlik var galiba ama bakınca ne yara ne de belirgin bı şişlik var sanki hiç bişey yokmuş gibi görünüyor ama oradaki saç dibleri aciyo dokunamiyorum hemen açıyor acaba nedir

 6. muayene ile değerlendirmek gerekir.size en yakın kliniğimize gidebilirsiniz
  Op.Dr.Ergun Aygören

 7. Slm hocam öncelikle kulağımın biraz alt tarafında bir gün içinde ele gelebilcek şekilde bir şişlik olustu ağrı yoktu bir gün sonra ağrıda basladi birgün sonra onun bir parmak kadar altında aynı şekil bir tane daha cıktı oda ağrımaya başladı bir gün sonra ensede çıktı simdide sacimin içinde oldu ama yalnız bu digerléine göre saha büyük ve bunun ağrısı daha fazla baş dönmesi ve mide bulantisida başladı bilgi alabilirmiyim

 8. KBB a muayene olmalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ben Tedavisi © 2004-2018
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
info@doganiyaziakca.com

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
webmaster@doganiyaziakca.com