Ben Tedavisi İçin Randevu Oluştur Ben Aldırma Ücretlerini Gör

Özellikle yüz ve ense bölgesinde görmeye alışkın olduğumuz benler kendi içerisinde bir çok çeşidi bulunmaktadır. Zararlı, zararsız, kanserleşme riski olan, büyüme riski olan türlere bir örnekte Kan Beni (hemanjiom) olarak gösterebiliriz. Hemanjiom atar damarın olduğu her yerde oluşabilen adından da anlaşılacağı gibi içinde yoğun kan bulunan şişliklerdir. Vücudun her yerinde görülebilir, bulunduğu yere göre hiçbir tehlikesi olmayacağı gibi ciddi hayati riskleride olabilir. Örneğin deride hiç sorun teşkil etmezken gözde yada beyinde olması hayati risk olarak bilinir.

Atardamar Kan Beni

Kan Beni Nasıl Anlaşılır?
Özel bir testi olmayıp, gözle rahatça görülebildiği için kolayca teşhis edilebilir. Ancak iç organlarda ortaya çıkan kan beni teşhisi ultrason, doppler ultrason, anjiografi, tomografi veya MR gibi görüntüleme araçları ile teşhis edilir.

Neden Olur, Kimlerde Görülür?
Genellikle doğuştan olup, vücutta kırmızı ben şeklinde olanlar sonradan da oluşabilir. Neden oluştuğu bilinmemektedir. Toplu iğne başı kadar olabileceği gibi portakal kadar hatta bir bacağı kaplayacak kadar geniş olabilir. Damarsal kaynaklı olduğu için büyüme eğilimindedirler.

Kaç Çeşit Kan Beni Vardır?
Chery: Küçük damar benleridir,kırmızı noktacıklar şeklindedir.Ciltten hafif kabarıktır,estetik kusur dışında ağrı sızı gibi şikayete sebep olmaz.Yaş ilerledikçe vücutta sayıları artabilir.Sürtünmeyle yaralanırsa uzun süre hafif kanama yapabilir.Tedaisi lazerle çok basittir.

Hemanjiom: Daha büyük yapılardır en sık dudaklarda görülür.Genellikle doğuştan vardır ve bebek büyüdükçe büyüyebilir.Kafanın yarısını kaplayacak büyüklüklere erişebilir.Büyüdükçe daha zor tedavi edilir.Vücudun her yerinde ve iç organlarda olabilir.

Şarap lekesi (port vien stein) ;Kırmızı leke şeklindedir.En çok yüz bölgesinde görülür.Dar bir alanda olabildiği gibi tüm yüzü dahi kaplayabilir.Ciddi estetik kusur yapar ama fiziki rahatsızlık vermez.Kol, bacak ve vücut gibi alanlardaki kıyafetle kamufle edilebilir ama yüz bölgesi sosyal sıkıntı yapar.

Kan Beni Tedavisi Nasıl Yapılır?
Ameliyat ;Sorunun yerleşim yeri, yapısı ve büyüklüğüne göre yöntem kullanılır. Çok tekrarlaması, abartılı iz bırakması, deformasyona neden olması ve yüksek risk sebebiyle ameliyatla tedavi büyük oranda terk edilmiştir ve daha çok teknolojiye sahip olmayan hastanelerde yapılmaktadır.

Ameliyatsız Tedavi Şekilleri

  • Lazer
  • Radyo frekans
  • İRC
  • Termokoagülasyon
  • Köpük tedavisi

Bu yöntemler daha risksizdir. Tekrarlama ihtimali yok diyecek kadar azdır, fark edilir bir iz veya deformasyon kalmaz.

Yine yüz bölgesinde görülen kılcal varisler damar beni sınıfına sokulmaz. Yeni doğanlardaki damar benleri yakından takip edilmeli büyüme varsa erken dönemde tedavisi yapılmalıdır. Bunun dışında gül lekesi denilen hastalıkta bu guruba sokulabilir ancak gül lekesi daha çok leke gibidir yani çıkıntılı değildir.Bu şekilde yüzeysel olanları tedavisinde daha çok lazer kullanılır.

Tedavi sorunun büyüklüğüne göre 1-5 seans sürebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ben Tedavisi © 2004-2018
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
info@doganiyaziakca.com

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
webmaster@doganiyaziakca.com