Ben Tedavisi İçin Randevu Oluştur Ben Aldırma Ücretlerini Gör

İlk olarak akla güneş lekeleri gelsede, buna ek olarak doğum, sivilce ve  doğuştan olan lekerler vardır. Leke tedavi yöntemleri önce bütün sorunlarda olduğu gibi öncelik lekenin önlenmesine yönelik olmalıdır. Bu konuda yapılabilecek en doğru yaklaşım özellikle güneşin dik olduğu yaz aylarında yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanmak gerektirir.

Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dar alandaki lekelerin tedavisi: yüzeysel ben veya belirgin çil gibi görünen 2-5 mm lik alanlar halindeki bu lekelerin tedavisi daha kolaydır. Radyo frekans veya buharlaştırma yöntemleriyle 0.2-0.3 mm’lik lekeli tabaka kaldırılır. Uygulama 2-3 dakika sürer sonraki günlerde yüzeysel bir kabuk oluşup düşer ve alttan pembe cilt çıkıp haftalar içinde kendiliğinden cilt rengine bürünür.

Lazerle Leke Tedavisi

Daha koyu alanların ışığı ve buna bağlı olarak ısıyı daha fazla tutarak yüzeysel bir yanık oluşturma mantığına dayanır. Leke tarafından tutulan dalga boyu ışık kişinin lekesine göre filtrelerle belirlenir ve uygulanır. Başarısı yüksektir 3-10 seans uygulanması gerekebilir.

Kimyasal Peeling Uygulaması

Daha az etkili ve daha az yan etki yapan meyve asitleri (AHA- alfa hidroksi asit) en yaygın kullanılanıdır. Yan etkileri sebebiyle çok dikkatli kullanmayı gerektiren TCA (triklorikasit) doktor tarafından kullanılmalı ve daha belirgin lekelerin tedavisinde kullanılır.

Dermabrazyon

Yüzdeki sivilce izleri, kırışıklıklar ve yine leke tedavisinde kullanılan en agresif tedavi yöntemidir. Ciltten hafif kanayacak kadar ince bir tabaka kaldırılır. İşlem lazer veya zımpara ile gerçekleştirilir. Eski bir yöntem olmasına rağmen özellikle izlerin giderlimesinde zımpara ile yapılması daha etkilidir. Abrazyon diğer adıyla dermabrazyon genel anesteziyle yapılabilir çünkü çok ağrılı bir uygulamadır. Bunun dışındakiler uyuşturmadan da yapılabilir. TCA kimyasal peeling canı tatlı hastalarda narkozla yapılır.

Yüzde Leke

Tüm lekeler tekrar oluşma eğilimindedir ve tekrarı sık görülür. Bu sebeple hangi yöntemle tedavi yapılırsa yapılsın mutlaka sonraki süreçte yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalı ve özellikle yazın öğle saatlerinde güneş karşısında durulmamalıdır. Pilaj keyfi yapacağım diye cilt hırpalanmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ben Tedavisi © 2004-2018
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
info@doganiyaziakca.com

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
webmaster@doganiyaziakca.com